Midas HD96-24-CC-TP
Liên hệ
Categories: Âm thanh, Audio Mixer, Digital Mixers Tags: HD96-24-CC-TP, midas HD96-24-CC-TP
Sản phẩm bán chạy
  • Sony BVM-HX3110 30.5-inch 4K TRIMASTER HX™ Professional Master Monitor Liên hệ
  • Sony SRG-XP1 Remote Camera Liên hệ
  • Sony SRG-XB25 Remote Camera Liên hệ
  • Sony SRG-X120 PTZ Camera Liên hệ
  • Sony BRC-X400 PTZ Cameras Liên hệ
  • Description
  • Reviews (0)
Live Digital Console Control Centre with 144 Input-Channels, 120 Flexible Mix Buses, 96 kHz Sample Rate, 21″ Touch Screen and Touring Grade Road Case
Tính năng sản phẩm
  • Live performance digital control centre with up to 144 simultaneous input channels and 96 kHz sample rate
  • 123 time-aligned and phase-coherent mix buses
  • 21″ full colour TFT display screen with capacitive touch sensing
  • Advanced and multi gesture, touchscreen user interface
  • Award-winning Midas microphone preamplifiers
  • HyperMAC and AES50 networking allows up to 480 inputs and 480 outputs @ 96 kHz sample rate
  • 24 VCA (variable control association) groups, and 24 POPulation groups
  • Up to 48 assignable 1/3 octave Klark Teknik DN370 graphic equalisers
  • Up to 24 multi-channel digital signal processing effects engines
  • Integrated Bluetooth and wireless transceiver module
  • Dual ULTRANET Ports providing 32 additional digital outputs
  • 28 MIDAS PRO motorised 100 mm faders
  • Fully interpolated touch sensitive controls
  • Optional wireless remote control with remote application
  • Dual redundant auto-ranging universal switch-mode power supplies
Thông số kỹ thuật
Processing
Input processing channels 144 flexi channels
Output processing channels 96 flexi aux outputs, 24 matrices, stereo bus, mono bus
Point-to-point routing matrix  622 x 652
Signal processing 64-bit floating point
D/A converter 24-bit, 96 kHz and 128 times oversampling
A/D converter 24-bit, 96 kHz and 128 times oversampling
Sampling frequency 96 kHz
I/O latency (surface input to output) 1.34 ms
Input audio processing Dual-slope high and low-pass filters
True phase filter control
4-band parametric EQ with 3 shelf modes
4-mode creative input compressors
Input gates or ducker
Insert point on/off with processing order change
Direct output with adjustable level and processing pick of point
Delay-compensated aux return mode on inputs
5 x tap-off points per send
Output audio processing Output 4-band parametric EQ with shelving/HP/LP options
4-mode creative output dynamics
Direct input with adjustable level and processing tap-off point
Mixing control assistance 12 x talk groups
12 x mute groups
24 x surface POPulation groups
24 x VCA associated population groups
Scene snapshot automation
Connectors
Midas microphone preamplifier 8 x XLR balanced
Balanced outputs 8 x XLR balanced
Talkback connector 1 x XLR balanced
Talk connector  1 x XLR balanced
Headphone connector 2 x 1⁄4″ TRS (stereo)
Digital AES3 input / output (XLR)  2 / 2
AES50 ports (Klark Teknik SuperMAC, 100 Mbit/s) 4
Snake (copper) 2 x HyperMac (192 channels of bi-directional digital audio) on Ethercon XLR
Snake (fibre) 2 x HyperMac (192 channels of bi-directional digital audio) on Opticon XLR
CM1 expansion slots  2 x slots (CM1 module for AES50, DANTE, MADI and USB)
Ultranet 2 x Ultranet ports (up to 16 digital outputs per port)
Word clock IN BNC, accepts TTL level, 96 kHz square wave, impedance 75 Ohms
Word clock OUT BNC, provides a TTL level, 96 kHz square wave
AES3 sync IN 1 x 3-pin XLR
AES3 sync OUT 1 x 3-pin XLR
External (Ethernet) connector Ethercon XLR
Monitor output 2 x HDMI (1920 x 1080p 59.94Hz/60Hz 16:9 & 720 x 480p 59.94Hz/60Hz 16:9 supported)
USB 3.0 type A hub 4 x 5 V ⎓ 900 mA
USB 3.0 type A (fader port expansion) 4 x 5 V ⎓ 900 mA
USB 2.0 type A (front surface data) 1 x 5 V ⎓ 500 mA
Diagnostics Port Serial port
MIDI In, Out and Thru 5-pin MIDI DIN sockets
Lamp 2 x 12 V DC 5 W 4-pin
IEC mains socket with power switch 2
Input / Output Characteristics
Surface input impedance 10 kΩ
Non-clip maximum input level +24 dBu
Input gain Analogue stepped gain -2.5 dB to 45 dB plus -40 dB to +20 dB continuous digital trim
Phantom power (switchable per input) +48 V
Talk mic impedance 5 kΩ
Talk mic gain +15 dB to +60 dB
Talk mic max level  +6 dB
Talkback impendance  20 kΩ
Talkback gain  ∞0 to + 10 dB
Talkback max level +21 dBu
Surface output impedance  50 Ω
Surface output gain  0 dB
Surface output max level +21 dBu
Dynamic range 106 dB, 22 Hz to 22 kHz, unweighted
Maximum voltage gain 100 dB inputs to subgroups and masters , 106 dB inputs to aux and matrix
Crosstalk at 1 kHz  -100 dB physically adjacent input channels
Crosstalk at 10 kHz  -90 dB physically adjacent input channels
Fader / pan cut off at 1 kHz  -100 dB
Fader / pan cut off at 10 kHz -100 dB
Headphones output impedance 10 Ω
Headphones maximum output level +21 dBu
Displays
LCD info displays 41 x full colour LCD info displays, 24 mm x 24 mm (size), 240 x 240 px
Input meters (quantity 30) 12 segment -35 dBu to +20 dBu
Output meters (quantity 7) 20 segment -36 dBu to +21 dBu
Channel comp meters (quantity 28) 5 segment -24 dBu to -1 dBu
Channel gate meters (quantity 28) 5 segment -34 dBu to -5 dBu
Comp meter (quantity 1)  12 segment -23 dBu to -1 dBu
Gate meter (quantity 1) 12 segment -34 dBu to -1 dBu
Controls
100 mm motorized faders 8 + 8 + 8 + 4
Touch-sensitive rotary controls 66
Custom controls
Fully assignable rotary controls 28 + 8
Fully assignable backlit buttons 28 + 8 + 12
Headphone controls A and B, min to max
Talk Talk gain min to max
Physical
Operating temperature range 5 °C to 45 °C (41°F – 113°F)
Storage temperature range -20 °C to 60 °C  (-4°F – 140°F)
Dimensions (H x W x D)
  • 352 x 1028 x 719 mm